Zanim zaczniesz

By zacząć biegać, przede wszystkim potrzebna jest głowa. Nie tylko po to, by podjąć decyzję o rozpoczęciu treningu. Także po to, by ten trening rozsądnie zaplanować. Zanim zaczniecie, rzućcie okiem na poniższe wskazówki.

 
Na wszelki wypadek: badanie lekarskie

>> Pierwsze pytanie, którego zresztą wiele osób sobie nie stawia, brzmi: czy mój organizm da sobie radę?
Jeśli jesteś wysportowaną, młodą osobą, najprawdopodobniej nie masz się czego obawiać. Palacze, ex palacze, mający problemy z sercem (lub mający w rodzinie osoby chore na serce), a także wszyscy po 35 roku życia powinni sprawę potraktować poważniej.
Koniecznie powinny zgłosić się do lekarza osoby czujące bóle, uciski w klatce piersiowej, lewej stronie karku lub ramieniu podczas lub po ćwiczeniu, osoby mdlejące, mające problemy ze stawami lub kośćmi.
Oczywiście mnóstwo ludzi biega (i uprawia inne rodzaje aktywności) bez konsultacji z lekarzem, jeśli jednak macie jakiekolwiek wątpliwości - poszukajcie odpowiedniego fachowca i traktujcie wizytę u niego jak rodzaj ubezpieczenia.
Dobre badanie powinno być wykonane przez lekarza znającego problematykę sportową i zawierać test wytrzymałościowy i badanie EKG (zachowaj wyniki). W ośrodkach medycyny dostępne są także pełne zestawy badań.

Czego potrzebujesz, czyli sprzęt do biegania
>> Skoro masz za sobą badania, chcesz zapewne przejść do konkretów. W dzisiejszych czasach uprawianie sportu wiąże się z koniecznością (a dla niektórych główną przyjemnością) posiadania pewnej ilości specjalnego sprzętu. Do biegania nie potrzeba go wiele. Właściwie wystarczy się ubrać.
Oczywiście istnieje mnóstwo gadżetów dla biegaczy, ale tak naprawdę potrzebne Ci są tylko dobre buty. I to nie "całkiem dobre" adidasy, które leżą zakurzone w szafie, ale prawdziwe Buty-Do-Biegania. Dobre buty nie tylko nie narobią Ci odcisków ale i pomogą uniknąć nieprzyjemnych kontuzji kiedy będziesz biegać więcej. Nie kupuj ich jednak od razu. Pobiegaj tydzień, dwa w tym co masz w domu (byle nie w szpilkach) i dopiero udaj się do sklepu. Wybierając się na zakupy pamiętaj o kilku rzeczach:

  • Wybierz się do sklepu późnym popołudniem, kiedy Twoje stopy są największe.
  • Do przymierzania załóż skarpety takiej grubości jak te, w których będziesz biegać.
  • Pamiętaj, że najważniejsze jest aby buty pasowały: przymierzaj na obie nogi.
  • Bardzo ważny jest rozmiar, z reguły o pół numeru większy niż zwykłych butów.
  • Wybieraj buty wiarygodnej firmy, która robi modele przeznaczone specjalnie dla biegaczy. Wypróbuj modele o średniej cenie i nie kupuj tych dla zawodowców.
  • Zaufaj swoim odczuciom... nawet najlepszy fachowiec nie wie co czuje Twoja stopa. Staraj się przymierzać jak najdłużej, przejdź się, a nawet przebiegnij po sklepie.

>> Kwestii właściwego doboru butów do biegania została rozwinięta w dziale Zdrowie. Znajdziecie tam poświęcony jej artykuł.
Resztą sprzętu jest Twoje ubranie. Powinno być wygodne, nie za zimne i nie za ciepłe. Większość biegaczy biega w tej samej bieliźnie, w której chodzi na co dzień, używa syntetycznych skarpet i spodenek. Na zimniejsze dni przydaje się dres (wygodniejszy jest cienki i lekki z syntetycznej tkaniny) lub obcisłe spodenki (do pół uda albo długie). Kiedy jest naprawdę zimno koniecznie zakładaj czapkę - przez głowę ucieka 30% ciepła - i sportową kurtkę z oddychającego materiału. Przydać się też może kamizelka i rękawiczki. Generalnie, zwłaszcza w zimie, lepsze są tkaniny syntetyczne (bielizna, polar, Gore-Tex) ponieważ lepiej odprowadzają wilgoć, a mokra skóra szybciej marznie.

Tekst dzięki uprzejmości twórców portalu bieganie.pl.